Акафист святой страстотерпице, благоверней царевне российстей Марии Николаевне Романовой

 

Кондак 1
Избранней агнице Христовой, благоверней царевне российстей Марии, составим похвалу, яко кротко путем заповедей Христовых за Распятым Учителем последовавшей, и до смерти крестной верность Ему сохраньшей, и венец неизреченныя славы небесныя стяжавшей. Ты же, святая новомученице, сотвори молитву купно с родители и сродники твоими о спасении и благополучии всех, с верою, надеждою и любовию вопиющих ти сице:
Радуйся, прекрасная и непорочная невесто Христова, всеблаженная царевно Марие, о спасении душ наших молитвеннице предивная.

Икос 1
Ангельским житием и чистотою украшенная, радостию о Духе Святе была еси своим родителем, святая царевно Марие, яко от дней детства твоего до кончины мученическия твоея во всем житии твоем образ истиннныя и глубокия любве к Богу и ближним явила еси. Мы же, память твою свято чтуще, просим тя: направи нас на путь жития добродетельнаго и приими с любовию возносимыя ти похвалы сия:
Радуйся, благоверная и богоносная, в законе Господни непорочно ходившая.
Радуйся, житие твое на богоугождение непрестанное посвятившая.
Радуйся, искушения и скорби мужески терпевшая.
Радуйся, до смерти верность Господеви соблюдшая.
Радуйся, изнемогающым унынием утешение посылающая.
Радуйся, мрачныя облаки скорбей и тревог разгоняющая.
Радуйся, благодатная целительнице болезней телесных.
Радуйся, всеблагая ходатаице благ Небесных.
Радуйся, прекрасная и непорочная невесто Христова, всеблаженная царевно Марие, о спасении душ наших молитвеннице предивная.

Кондак 2
Видя Господь чистое житие твое, благоверная царевно Марие, с младых лет совершаемое во спасение души твоея, кротость и целомудрие, яви тя яко светлую свещу, указующую путь спасения во тьме неведения пребывающих, подая благодать сугубую всем Богу вопиющим: Аллилуиа.

Икос 2
Разумом богопросвещенным одарены бе боговенчанныя родители твоя государь Николай и царица кроткая Александра, яже добродетели христоугодныя в тебе всадиста и тя в добре и в искренней любви к Богу и ближним воспитаста, в благоговении к Божественным службам и милосердию взрастиша. Сего ради мы со умилением глаголем ти сице:
Радуйся, во крещении святом именем покровительницы династии твоея нареченная;
Радуйся, аки равноапостольная Мария кротко вслед Христу последовавшая;
Радуйся, путь правый в Царствие Небесное обретшая;
Радуйся, сим путем невозвратно шествовавшая;
Радуйся, заповеди Христовы свете стезям твоима имевшая;
Радуйся, во всех оправданиих Владычних неуклонно пребывшая;
Радуйся, всю жизнь твою на богоугождение непрестанное посвятившая;
Радуйся, до смерти верность Господу Иисусу соблюдшая;
Радуйся, прекрасная и непорочная невесто Христова, всеблаженная царевно Марие, о спасении душ наших молитвеннице предивная.

Кондак 3
Силою и благодатию свыше озаренная благоверная мати твоя, императрица Александра, и на путь истинныя веры настави тя, святая Марие, научая выну благочестно жити и в правой вере, богомыслии и молитве пребывати, умиленно и радостно Господеви воспевая: Аллилуиа.

Икос 3
Имея помысел чисты и душу непорочну, кротостию и любовию просияла еси, царевно святая, сродницем и всем ближним твоим преславно и пречудно послужила еси; спасения же души ради, мирскую же славу богомудро отложивше, вожделела еси небесную стяжати, кроткая агнице Агнца Божественнаго. Сего ради молим тя: настави ны в благочестивем житии и утверди умы наша в благомыслии христианстем, да зовем ти сице:
Радуйся, от всея души Христа возлюбившая;
Радуйся, Тому и денно и нощно служившая;
Радуйся, молитвою твоею яко огненным столпом нас путеводящая;
Радуйся, сердца охладевающие верою согревающая;
Радуйся, старые и больные любовию врачующая;
Радуйся, отчаявшимся помощь скоро подающая;
Радуйся, и безрассудные кротостью нрава умудряющая;
Радуйся, благие помыслы на сердце полагающая;
Радуйся, прекрасная и непорочная невесто Христова, всеблаженная царевно Марие, о спасении душ наших молитвеннице предивная.

Кондак 4
Буря злобы человеческия, в дни лихолетья врагом рода человеческаго в России воздвигнутая, бунты народа супротив венценоснаго родителя твоего, заточение твое купно с материю, сестры и братом в чертозех твоих, иже в Царстем Селе, не возмогоша поколебати верности твоея ко Господу, святая царевно Марие, дщи верная вернаго выну Богу отца твоего, сице молим тя: сотвори нас непоколебимыма быти во уповании нашем к Царю Царствующих, да тобою укреплямы сподобимся во веки Ему воспевати: Аллиллуиа.

Икос 4
Слышавше об отречении венценоснаго родителя твоего от власти самодержавныя, благоверная Марие, не возроптала еси, вспоминающе Спасителя, нози учеником Своим пред Крестным путем на тайней вечери умывшего, в сердце своем помышляюще, яко всякий начальствующий есть слуга ближним своим, сему благомудрию христианскому и нас научи, да зовем ти сице:
Радуйся, бранею праведности облеченная;
Радуйся, светом боговедения просвещенная;
Радуйся, в путь изгнания кротко и незлобиво изшедшая;
Радуйся, блаженство изгнанных правды ради достойно получившая;
Радуйся, на пользу ближним работати нас научающая;
Радуйся, о нуждех духовных ближних промышляти наставляющая;
Радуйся, от маловерия и малодушия всех нас исцеляющая;
Радуйся, во всяком обстоянии сумнительном на Христа уповати подвизающая;
Радуйся, прекрасная и непорочная невесто Христова, всеблаженная царевно Марие, о спасении душ наших молитвеннице предивная.

Кондак 5
Боготечней звезде, путь в отечество небесное указующей подобно бе житие твое, благоверная Марие, ты бо плоды блаженств евангельских любве, милосердия и кротости твоея, терпения изгнания и убиения лютаго правды вечней ради стяжала еси; сице молим тя: утверди и наши сердца по Бозе горети, направи стопы наши на путь заповедей Христовых, настави нас и в радости и в печали Господеви воспевати: Аллилуиа.

Икос 5
Видевше скорбь родителей твоих, егда волею большевиков зверонравных понуждены быша оставити сестер и брата твоих в доме губернаторстем, иже во граде Тобольсце, благоверная царевно, купно с ними последовала в пределы Уральския, в пути утешение всяческое им оказывающе. Сего ради просим тя, святая Марие, возпламени в сердцех наших деятельную любы к сродницем и ближним нашим и приими возносимыя тебе похвалы сия:
Радуйся, в испытаниех твоих свет Христов созерцавшая;
Радуйся, во изгнании твоем неправеднем выну Бога славившая;
Радуйся, ропота ко устом твоим не прилагавшая;
Радуйся, иных во скорбных обстояниех утешавшая;
Радуйся, взоры наши на Высшее милосердие обращающая;
Радуйся, в Бозе токмо упокоение обретати нам помагающая;
Радуйся, упования наша на Творца быти непреложными сотворяющая;
Радуйся, согревающима лучами надежды нас преславно озаряющая;
Радуйся, прекрасная и непорочная невесто Христова, всеблаженная царевно Марие, о спасении душ наших молитвеннице предивная.

Кондак 6
Проповедницей благой и усердной учения Христова воистину явилася еси, богоблаженная страстотерпице Марие, словом твоим в вере ближних наставляя, житием во благочестии верных утверждая и всех поучая с любовию пети Богу: Аллилуиа.

Икос 6
Возсияла еси, святая благоверная царевно Марие, егда во граде Екатеринбурзе заточена бе, блистанием твоим, яко звезда лучезарная, озаряла еси души верных и разгоняла еси тьму нечестия, ныне плодами терпения насыщаеши вся, мы же с любовию взываем ти сице:
Радуйся, самоотвержение всецело показавшая;
Радуйся, спасение ближних твоих взыскавшая;
Радуйся, Эдема Небесного сопричастнице;
Радуйся, Ангелом собеседнице, святым соучастнице;
Радуйся, яко в Невечернем Свете Райския блаженства принимаеши;
Радуйся, яко изможденных горестями житейскими укрепляеши;
Радуйся, в правоверии стоящих незыблемое утверждение;
Радуйся, во благочестии ходящих крепкое ограждение;
Радуйся, прекрасная и непорочная невесто Христова, всеблаженная царевно Марие, о спасении душ наших молитвеннице предивная.

Кондак 7
Хотяще всецело кроткому Спасителю Нашему последовати, мученица святая царевна Мария, образ Божий во стражницех своих прозреваше, якоже и сестры твоея дивляхуся, яко каменносердечие оных иродов подвигашеся, ты же ангелу подобно схождаше на камень гробный сердец их, свет воскресения им явлюще, с надеждою на обращение их к свету истины спасительныя, Господеви воспевала: Аллилуиа.

Икос 7
Новых и преславных показа в вас, царственныя страстотерпцы, чудотворцев и мученик Господь во стране российстей, николиже святыми угодники оскудеваемей, во дни смут и нестроений народных верность Ему среди испытаний сохраньших. Ты бо, царевно Марие, в годину буйных мрачных дней деятельную поддержку родителем твоим явила еси, утешение брату и сестрам твоим сотворила еси. Мы же, сие ныне поминающе, просим тя: воспламени в сердцах наших огнь пламянныя любве к ближним нашим и приими величания сия:
Радуйся, временными скорбьми блаженства вечнаго достигшая;
Радуйся, истиннаго незлобия и братолюбия образ явившая;
Радуйся, чашу поругания, яко врачевство чистительное, испившая;
Радуйся, за ненавидящих тя с любовию Господа молившая;
Радуйся, в ложном поношении и злословии от нечестивых во Христа облекшаяся;
Радуйся, Божественному Промышлению себе конечне вручившая;
Радуйся, в терпении болезней и скорбей Иовлеву крепость стяжавшая;
Радуйся, в кротком терпении гонений Давидово смирение проявившая;
Радуйся, прекрасная и непорочная невесто Христова, всеблаженная царевно Марие, о спасении душ наших молитвеннице предивная.

Кондак 8
Странно бысть христианом маловерным и людям с истелевшима сердцами слышати, яко чада царевы, не мстити за низложеннаго отца своего соотечественников молят, яко ангельскима очима своима зрят умножение зла в земли российстей, ибо токмо любовь побеждающую злодеяния всяческия в темнице суще исповедуют и проповедуют. Сего ради просим тя, святая Марие, помози мир и всепрощение в душах наших стяжати и чистым сердцем Господеви воспевати: Аллилуиа.

Икос 8
Всего себе в руце Божия предавше, за правду Христову до конца жития своего ревностно подвизася святый император Николай, ты же, благоверная Марие, со отцем за Спасителя спострадала еси, аще и схождаше в оный мрачный подвал в Ипатиевском доме, никакоже схождаше со камене заповедей Господних. Мы же мученическую кончину твою воспевающе, величаем тя сице:
Радуйся, живот твой всецело Отцу Небесному поручившая;
Радуйся, дух твой Сыну Божию радостно предавшая;
Радуйся, Духа Божия верностию обетом крещения не похулившая;
Радуйся, венец твой царский кровными каплями, яко драгими камнями украсившая;
Радуйся, мученическое течение твое мечною кончиною добре завершившая;
Радуйся, во гласе пения ангельскаго на небо душею твоею воспарившая;
Радуйся, мученический полк на небесех возвеселившая;
Радуйся, святых и блаженных дев лик возрадовавшая;
Радуйся, прекрасная и непорочная невесто Христова, всеблаженная царевно Марие, о спасении душ наших молитвеннице предивная.

Кондак 9
Все чины ангельския, преславным архистратигом Михаилом водимыя, и святых соборы во главе со Пречистою Девою радостно среташа в чертозех Отца Небеснаго страстотерпец царственных, Сам Христос венча тя, святая царевно Марие, купно со сродники твоима нетленыма диадимами славы Своея, ты же во славе предстоя престолу Царя царствующих и Господа господствующих, сотвори молитвы о спасении нашем, да с надеждою вопием Иисусу Сладчайшему: Аллилуиа.

Икос 9
Витийство человеческое не довлеет изрещи, коликую мзду восприимут вернии исполнением заповедей Господних. Сам бо Спаситель наш рече: ”Аще заповеди Моя соблюдете, пребудете в любви Моей” и апостоли: ”яко заповеди Его живот вечный есть и заповеди Его тяжки не суть”. Ты же, царевно святая, верность Христу и правде Его в изгнании и заточении сберегла еси, и сего ради венец нетленнный стяжала еси, и благодать молитися за ны от святой Троицы прияла еси, благоверная дщи христолюбаго царя. Сего ради со умилением глаголим ти:
Радуйся, утешения в души своей от Креста Христова приявшая;
Радуйся, дивнии глаголы благодати Божия в душе своей слагавшая;
Радуйся, желанное упокоение в Кресте Христовом обретшая;
Радуйся, яко лампада негасимая пред Лицем Господа горевшая;
Радуйся, всею жизнию следовать за Христом научающая;
Радуйся, чистоту Евангельскую и житие по вере нам усвояющая;
Радуйся, сердца наша добре и милосердне устрояющая;
Радуйся, уста наша благодарением Господу за все исполняющая;
Радуйся, прекрасная и непорочная невесто Христова, всеблаженная царевно Марие, о спасении душ наших молитвеннице предивная.

Кондак 10
Спасти хотя мир, Спаситель мира на Кресте пострада за ны, смертию смерть попра и воскресением миру живот новый дарова; ты же, мученица святая, благоверная царевно Марие, купно с семьею и слуги верныма мужески последовала еси Христу Распятому, и венец нетленный приявше от Искупителя Нашего, о спасении и воскресении страны российстей во славе молишися, воспевая : Аллилуиа.

Икос 10
Стене нерушимей и адаманту крепчайшему подобна вера твоя, святая новомученице Марие, яко ты верою одолела еси страсти мира сего, смиренне пренесла еси чести царственныя лишение, надругания и заточение, и самую смерть лютую Христа ради кротце прияла еси; оружием бо веры, по слову Господню, данному иногда благоверному Константину царю, духовне победила еси вражеския легионы. Прославляя же Давшего ти крепость и Венчавшего тя венцем мученическим победным Господа Иисуса Христа, поем тебе, благоверная царевно, похвалы сия:
Радуйся, от земли отчизны твоея во юности отъятая;
Радуйся, на руце Божии в вечней юности пребывати приятая;
Радуйся, сквозе мрак безумия всенароднаго с честию прошедшая;
Радуйся, тихое пристанище и цветение райское у Христа обретшая;
Радуйся, от тли смертныя Победителем смерти Спасом возведенная;
Радуйся, венцем славы неизреченныя от Царя царей венчанная;
Радуйся, человеков с Богом скорое и радостное примирение;
Радуйся, Судии Праведнаго о них умиленномощное умоление;
Радуйся, прекрасная и непорочная невесто Христова, всеблаженная царевно Марие, о спасении душ наших молитвеннице предивная.

Кондак 11
Пение всеумиленное приноси ти, страстотерпице Христова, с небесе на мольбы наша благосердно призирающая, и просим тя: внемли гласу хваления и молитв наших, благоверная царевно, и умоли Всемилостиваго Искупителя нашего, да ниспошлет нам грешным животворящую благодать свою, яко да просветятся сердца наша, да озарится ум наш, яко да со всеми исповедающими Триединаго Бога во веки сподобимся воспевати: Аллилуиа.

Икос 11
Светом трисолнечным, горе озаренная, благоверная царевно Марие, озари наша души сиянием Божия благодати и настави ны верно исполняти заповеди Христа Бога: вемы бо, яко много может молитва твоя пред благостию Его, яко верной Его служительнительницы и победоносныя страстотерпицы. Сего ради со упованием благим молитвенно к тебе притекаем и взываем сице:
Радуйся, в добродетелях и почитании старших наставляющая;
Радуйся, страх смерти и болезни в душах наших побеждающая.
Радуйся, благодатную силу исцеления просящим подающая;
Радуйся, очи духовные нам всем отверзающая;
Радуйся, любити всех любовию Христовою научающая.
Радуйся, от бед и невзгод нас всех ограждающая
Радуйся, от обольщений и искушений вражиих защитнице.
Радуйся, помощи скорыя в недузех и скорбях подательнице;
Радуйся, прекрасная и непорочная невесто Христова, всеблаженная царевно Марие, о спасении душ наших молитвеннице предивная.

Кондак 12
Благодати Святаго Духа испроси всем, святая страстотерпице царевно Марие, вознося молитвы твоея ко Царю Царствующих купно с родители, сестры и братом твоим, такожде и со слуги верныма, яко да силою благодати укрепит Господь и нас, немощных, да твоими молитвами всякия козни победим, вопием Всеблагому Богу нашему: Аллилуиа.

Икос 12
Поюще Триипостаснаго Бога, в лице мученичестем тя, благоверная царевно Марие, прославившаго, воспевати тя достойно недоумеем мы, но в простоте сердечней к тебе моляся, просим убо тя: любовию нелицемерную твоею наша сердца возгрей и настави ны воспевати присно Богу песнь покаяния и благодарения, и ближнему во благое послужити возможем нелицемерно; тебе же, наставнице и покровительнице нашей, воззовем сице:
Радуйся, молитвою смиренною к Богу душу во страданиях вознесшая;
Радуйся, образ вернаго служения Богу терпением своим показавшая;
Радуйся, душу твою Творцу яко фимиам благоуханный принесшая;
Радуйся, и нас сущих в скорбех лучами надежды осиявающая;
Радуйся, малодушие и безсилие в сердцах наших прогоняющая;
Радуйся, и нам крепкое терпение и ангельскую кротость подающая;
Радуйся, из пучины отчаяния нас пречудно извлекающая;
Радуйся, малодушие и безсилие в сердцах наших прогоняющая;
Радуйся, прекрасная и непорочная невесто Христова, всеблаженная царевно Марие, о спасении душ наших молитвеннице предивная.

Кондак 13
О, преславная страстотерпице Христова, кроткая Его угодница и благоверная российская Марие, всегдашняя о нас ко Царю царствующих молебнице и теплая ко Милосердию Его предстательнице. С верою, надеждою и любовию ко твоему заступничеству за ны пред Спасителем Нашим и Богородицею нас притекающих приими и от всяких болезней, бед и смерти избавити Отца Небеснаго умоли, да с тобою радостно и светло взываем Господу, милующему и спасающему нас: Аллилуиа. Сей кондак глаголи трижды, посем Икос 1-й и Кондак 1-й.

Сей акафист написан Егением Владимировичем Храповицким

Комментарии

Добавить комментарий

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.